İsrail’in Eurovision 2024’te yarışmasına izin verildi

Eurovision 2024 yarışmasında, İsrail’in Avrupa Yayın Birliği (EBU) tarafından “October Rain (Ekim Yağmuru)” isimli reddedilen şarkısının sözlerini değiştirmesinin ardından, Rusya ve İsrail vatandaşı şarkıcı Eden Golan’ın ülkeyi temsil etmesine izin verileceği duyuruldu. İsrail’in sunduğu şarkı, EBU tarafından siyasi mesaj taşıdığı gerekçesiyle reddedilmişti. İsmi ve sözleri değiştirilen “Hurricane” isimli şarkının, kamuoyuyla 10 Mart’ta paylaşılacağı belirtildi.

İsrail’in yarışmadan çıkarılması için çağrılar da yükselirken, geçtiğimiz günlerde İspanya’dan da bir açıklama gelmişti. Azınlık sol koalisyon hükümetine verdiği desteği geri çekerek muhalefete geçen Podemos partisinin lideri Ione Belarra, İsrail’i kabul ettiği için “tüm demokratik ülkeleri” Eurovision’u boykot etmeye çağırdı.

Belarra, X hesabından yaptığı açıklamada, “Eğer bir soykırım işleyen İsrail Eurovision’a gidiyorsa, insan haklarını savunan ve demokratik olan hiçbir ülke Eurovision’a katılmamalıdır. Bu iğrenç bir aklanmadır” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x