Reuters: ABD, Mahmud Abbas’ın bazı yetkilerini devretmesini istiyor

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın bu hafta İsrail ve Filistin’e yaptığı ziyaretlerin ardından, ABD’nin Filistinli yetkililerle kapalı kapılar ardında yaptığı görüşmelerde, Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın Filistin Yönetimi üzerindeki kontrol ve idari yetkisinin bir kısmından feragat etmesini istediği iddia edildi.

Reuters’ın üç Filistinli ve bir üst düzey bölgesel yetkiliye dayandırdığı haberine göre, dile getirilen teklifler arasında, Abbas’ın bir yardımcı ataması, başbakana yürütmeyle ilgili daha fazla yetki devretmesi ve yönetimin liderlik kadrosuna ‘yeni isimler’ getirmesi yer aldı.

‘ABBAS, BAZI TEKLİFLERE AÇIK OLDUĞUNU SÖYLEDİ’

Beyaz Saray, Reuters’ın konuyla ilgili sorularına yanıt vermezken, Dışişleri Bakanlığı, liderlikle ilgili seçimlerin Filistin halkının meselesi olduğunu belirtti ve ‘Filistin Yönetimi’nin yeniden canlandırılması için atılması gereken adımlar’ hakkında detay vermedi.

ABD’de konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak ise Abbas’ın Filistin Yönetimi’nde reform konusunda ABD’nin yaptığı bazı tekliflere açık olduğunu söyledi. Bunlar arasında teknokratik yeti sahibi ‘taze kan’ ve başbakanlığa yürütme ile ilgili yeni yetkiler verilmesi de vardı.

ABD’li yetkililer, Abbas’a herhangi bir isim önerisinde bulunmadıklarını söylerken, bölgesel yetkili ve diplomatlar, ABD ve İsrail’deki bazılarının, üst düzey Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) yetkilisi Hussein al-Sheikh’in olası bir yardımcı ve halef olmasını tercih edeceğini belirtti.

‘ABD, KURUMSAL REFORMLARLA İLGİLİ ABBAS’I İKNA ETMEK İSTİYOR’

ABD’li kaynakların söylediğine göre, Washington yönetimi, Filistin Yönetimi üzerinde nüfuz sahibi olabilecek Ürdün, Mısır ve bazı Körfez ülkeleri ile bağlantıya geçmişti. Bunun amacı ise Gazze’deki çatışmalar sonrası dönem için hazırlık yapmak üzere acilen kurumsal reformlar konusunda Abbas’ı ikna etmekti. Ürdün, Mısır, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) yetkililer ise konuyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

Reuters’ın haberinde, ABD Başkanı Joe Biden’ın temsilcilerinin, İsrail’in çatışma sonrası Gazze’nin geleceğinde liderlik rolü üstlenmesi konusunda Filistin Yönetimi’ne olan itirazlarına son vermesi için çaba sarf ettiği de belirtildi. Filistinli ve ABD’li diplomatik kaynaklara göre, Gazze’deki çatışmaların ardından ne olacağı sorusu son haftalarda daha çok ele alınmaya başlarken, Abbas’a herhangi bir plan sunulmuş değil.

‘ABD, FİLİSTİN YÖNETİMİ’NİN VARLIK GÖSTERMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR’

Üst düzey bir ABD’li yetkilinin söylediğine göre, ABD yönetimi, aynı zamanda İsrail’e Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçlerinin savaş sonrası Gazze’de bir ‘varlığı’ olması gerektiğini söyledi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise 12 Aralık Salı günü yaptığı bir açıklamada, Gazze’yi çatışmaların bitmesi sonrası Filistin Yönetimi’nin yönetmesi konusunda ABD’li müttefikleri ile fikir ayrılıkları yaşadıklarına işaret etmişti.

ABD’li yetkililere göre, Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas eğer yolsuzluğun kökünü kazır, yeni nesil liderlerin önünü açar, savaştan sonra Gazze’nin yeniden inşası için yabancı yardımları mobilize eder ve Filistin’in devletleşmesi için yurtdışında destek oluşturabilirse Filistinliler arasında da güvenirliğini yeniden geri kazanabilir.

‘ABBAS’IN YERİNE KİM GELİRSE GELSİN BİR ŞEY YAPAMAZ’

Öte yandan, Reuters’a konışan El Kudüs Üniversitesi eski rektörü Prof. Sari Nusseibeh ise buradaki sorunun Abbas ile sınırlı olmadığı görüşünde. İsrail Batı Şeria’daki işgaline son vermeden ve Filistin devletinin kurulmasına izin vermeden durumun gelişme göstermeyeceğini söyleyen Nusseibeh, “Sorun, Abbas ile sınırlı değil çünkü Abbas giderse, yerine kim gelirse gelsin bir şey yapamaz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x